ÖVRIGT / Speglar / Spegel 11896031
*
nr 1189 6031
Spegel
Rokoko. Höjd: ca 170 cm
Kondition: omarbetad, senare glas
Utrop:
6.000 kr
Såld:
6.400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 11 juni 2018
kl 20:30:44
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
11/6 16:36:46
1
4.000 kr
11/6 20:16:40
2
5.200 kr
11/6 20:23:02
3
6.000 kr
11/6 20:24:19
2
5.800 kr
11/6 20:24:19
3
6.000 kr (Budbetjänt)
11/6 20:25:14
2
6.200 kr
11/6 20:25:44
3
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: rokoko spegel speglar
-
8202 Skänk
med spegel, omkring 1900, Ett dörrpar bakomliggand..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 18:51
-
8291 Spegel
1800-tal, delvis förgylld ram, 77x53 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 19:03
-
8195 Spegel
1930/40-tal Höjd: 100 cm. Bredd: 46 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 18:18
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 19:12
-
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 20:07
-
8184 Spegellampetter
Ett par, bronserade. Höjd: 44 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 20:43
*
Spegel
Kondition: omarbetad, senare glas
Läs om budbetjänten
nr 1189 6031
Spegel
Rokoko. Höjd: ca 170 cm
Kondition: omarbetad, senare glas
| Utrop: | 6.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 6.400 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 11 juni 2018 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 11/6 16:36:46 | 1 | 4.000 kr |
| 11/6 20:16:40 | 2 | 5.200 kr |
| 11/6 20:23:02 | 3 | 6.000 kr |
| 11/6 20:24:19 | 2 | 5.800 kr |
| 11/6 20:24:19 | 3 | 6.000 kr (Budbetjänt) |
| 11/6 20:25:14 | 2 | 6.200 kr |
| 11/6 20:25:44 | 3 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: rokoko spegel speglar
-
8202 Skänk
med spegel, omkring 1900, Ett dörrpar bakomliggand..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 18:51 -
8291 Spegel
1800-tal, delvis förgylld ram, 77x53 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 19:03 -
8195 Spegel
1930/40-tal Höjd: 100 cm. Bredd: 46 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 18:18
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 19:12 -
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 20:07 -
8184 Spegellampetter
Ett par, bronserade. Höjd: 44 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 20:43



